Pomoc psych-pedagog

Przydatne linki dla ucznia i rodzica:

Czas ważnych egzaminów zbliża się wielkimi krokami, a ty stresujesz się coraz bardziej. Co z tym zrobić?

Sprawdź, co pomaga zminimalizować stres przed egzaminem i co warto zmienić, by stresować się mniej.
7 dobrych nawyków, które pomagają pokonać stres przed egzaminem
Zastanawiasz się, co robić, by uczyć się efektywniej, dłużej zachować koncentrację i pokonać stres przed egzaminem? Oto, o czym warto pamiętać podczas codziennej nauki w ramach przygotowań do egzaminu.

• Rób częste przerwy. Poziom koncentracji potrzebny do efektywnej nauki możemy utrzymać najwyżej przez 30–45 minut. Przerwa jednak nie oznacza przełączenia karty w przeglądarce internetowej ani odpalenia filmu czy gry. To ma być prawdziwa przerwa, podczas której zmienisz pozycję i oderwiesz wzrok od ekranu, zeszytu bądź książki. Wstań, wyjdź z pokoju, napij się wody, przejdź się na spacer, pogłaszcz kota. Pozwól odpocząć mózgowi, oczom i całemu ciału.
  • Pij dużo wody. Ludzie często nie doceniają tego, jak bardzo w wysiłku umysłowym pomaga odpowiednie nawodnienie!
  • Wybierz dobrą porę i miejsce na naukę. Zastanów się, kiedy i gdzie uczy ci się najlepiej. Nie każdy jest rannym ptaszkiem, nie wszyscy lubią uczyć się siedząc przy biurku. Nie ma jednego najlepszego miejsca ani czasu do pracy – spróbuj określić, co jest najlepsze dla ciebie.
  • Bądź aktywny fizycznie. Ćwiczenia fizyczne to jeden z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na odstresowanie się. Wystarczy kilka przysiadów i pajacyków w przerwie w czasie nauki. Postaraj się też codziennie wychodzić przynajmniej na 20-minutowy spacer – jeśli masz możliwość wyjdź do ogrodu lub do parku. Świeże powietrze i kontakt z przyrodą działają relaksująco i dodają energii.
  • Postaraj się spać 8 godzin na dobę. Kiedy wypoczniesz i się wyśpisz, nie tylko łatwiej się skoncentrujesz na nauce, lecz także wyraźnie obniży ci się poziom napięcia i stresu, który odczuwasz przed zbliżającymi się egzaminami. Dodatkowo głęboki, dobry sen pomaga utrwalać się nowym informacjom i porządkuje świeżo nabytą wiedzę.
  • Słuchaj muzyki. Muzyka potrafi zdziałać cuda, jeśli chodzi o obniżenie poziomu stresu egzaminacyjnego. Słuchanie muzyki poprawia nastrój i wpływa na pozytywne myślenie. A może stworzysz własną playlistę utworów, które działają na ciebie relaksująco i pozwalają ci się odstresować?
  • Pogłaszcz kota, pobaw się z psem. A może w pobliżu są jakieś inne zwierzęta? Naukowo udowodniono, że bliski fizyczny kontakt ze zwierzętami zwiększa poczucie szczęścia, a zmniejsza napięcie i stres egzaminacyjny, nie tylko wśród uczniów.

źródło: https://www.dlaucznia.pl/blog/jak-opanowac-stres

[pobierz] 0.1 MB Regulamin

Regulamin konkursu piosenki świątecznej w języku angielskim